Jdi na obsah Jdi na menu
 

Organický život s Emily Deschanel

Organický život s Emily Deschanel

25.3.2009 | by gilly8


Emily Deschanel odpovídala na otázky online magazínu Health. Amy Spencerová s ní hovořila o její zálibě v ekologii a veganství a nezapomněla ani na otázky týkající se soužití s její mladší sestrou Zooey.

Emily aktivně vystupuje v otázkách týkajících se stavu životního prostředí. Dává přednost organické bavlně, sisalovému nebo "vintage" oblečení, používá jen make-up netestovaný na zvířatech a téměř vždy a všude si s sebou bere láhev vody Sigg, jejíž obal je z ekologicky šetrného materiálu a je recyklovatelný. Níže si můžete přečíst rozhovor:

Co vás přivedlo k veganství?
Jsem vegankou už 15 let a ukazuje se, že na životní prostředí má velký vliv, když budeme jíst méně živočišných výrobků, které produkují víc sklníkových plynů než veškeré dopravní prostředky dohromady. Spojené národy provedly před dvěma lety studii, která mi vyrazila dech. Začala jsem uvažovat o tom, že kdyby se lidé stali vegetariány třeba jen na týden, přineslo by to velkou změnu.

Jakým dalším způsobem byste si přála žít ještě ekologiičtěji?
Ráda bych si na svůj dům pořídila solární panely. Myslím, že je důležité, abychom se aktivně postavili za životní prostředí, protože Země nic neříká (směje se). Chci tím říct, že samozřejmě říká, ale svým vlastním způsobem. Recyklace přináší velkou změnu. Používání recyklovaných výrobků taktéž. Opětné používání věcí je stěžejní - proč nepoužívat papírové kelímky? Pokaždé, když to uděláte, je to malé vítězství.

Co ze soužítí se svou sestrou Zooey považujete za nejlepší (a nejhorší)?
Nejlepší na tom je, že můžu kdykoliv sejít o patro níže a vždy dostanu šálek čaje. Nejhorší je domluva ohledně parkování (směje se). Ale Zooey naštěstí pořád někde cestuje a máme rozdílné natáčecí rozvrhy, takže si ani nestíháme lézt na nervy.

V čem jste si nejvíc podobné a v čem se nejvíce lišíte?
Máme podobný smysl pro humor a rády děláme stejné věci - turistiku, navštěvujeme lekce tance nebo karaoke. Jsem o tři roky starší než Zooey. Když jsme byly malé, praly jsme se jak utržené ze řetězu - a to myslím fyzicky! Teď umíme porozumět životu té druhé. Jsem ráda, že mám sestru. Máme skvělý vztah, kterému - hádám - člověk neporozumí, dokud sestru nemá.

Zooey je zasnoubená (se zpěvákem Benem Gibbardem). Půjdete za družičku?
Ano.

Jste z toho nervózní i když jste herečka?
A to pořádně. Veřejné projevy jsou mojí noční můrou číslo jedna... dokonce větší než smrt.

Jak by vypadal váš ideální večer?
Á, procházela bych se s přítelem. Asi bychom někam zašli na jídlo. Mám ráda indickou kuchyni. Na minulého Valentýna jsem zkusila vařit a nakonec jsme jedli až po půlnoci! Myslím, že je lepší, když se to nechá na profesionálech.

Co s přítelem nejraději děláte, když máte volno?
Často jezdíme na kole. Je pěkné, když můžete společně dělat něco fyzicky náročného. Myslím, že je důležité, abychom si pamatovali, že cvičení není jenom o běhání.

V minulosti Vás inspiroval herec a environmentalista Ed Begley Jr. Jakou nejdůležitější věc jste se od něj naučila?
Když zapomenu doma zhasnout, což se snažím nedělat, vždycky si řeknu: "Ede Begley, musíš zhasnout." A když nezhasnu, tak můj asistent nebo přítel řeknou: "Ed Begley!"

Má tušení, že jeho jméno má u vás doma takovou váhu?
Zatím jsem mu to neřekla. Ale je skvělým příkladem člověka, který skutečně žije svůj život. Napsal skvělou knihu - "Žijte jako Ed". Je velmi zajímavé číst o všech těch ekologických produktech, jako například hlavní vypínač, kterým můžete vypnout všechna světla najednou, když odcházíte z domu, ale zároveň tím nevypnete ledničku nebo cokoliv jiného, co potřebujete, aby běželo...jako třeba video.

Ekologický život stojí peníze. Máte nějaké tipy, kde ušetřit?
Nakupování v second-handech je levnější. A když půjdete na trh, tak vás to také vyjde daleko levněji, než kdybyste vyrazili do specializovaného obchodu se zdravou výživou.

Jaký svůj čin v oblasti ekologie považujete za nejúspěšnější?
Že jsem přivedla šéfa FOXu, Petra Liguoriho k veganství. Byli jsme na nějakém večírku a já mu řekla: "Když to na týden zkusíš, bude to znamenat velkou změnu." Poslala jsem mu nějaké jídlo a už u toho zůstal.

Co se Vám v životě nejvíc povedlo?
Myslím, že to je právě propagace ekologického způsobu života a jeho dodržování. Zprvu jsem byla pod tlakem. A první rok jsem se trochu složila. Nebylo to zhroucení v pravém slova smyslu, ale byla jsem hodně podrážděná.

Co jste si z toho těžkého období odnesla?
Když mi bylo zle, uvědomila jsem si, že to bylo kvůli práškům. A kvůli nim jsem byla strašně přecitlivělá. Krátce předtím, než jsem začala dělat na Bones, jsem se rozešla s přítelem a pracovat 15-16 hodin denně bylo velmi stresující. V tom napětí ze mě byl úplně jiný člověk. Hormony definitivně dokáží ovlivňovat vaše emoce.

Takže jste přestala brát léky?
Ano. Musíte poslouchat své tělo. Myslím, že je důležité, aby si to každý uvědomil. Pro mě to znamená být co nejvíc přírodní, jak to jde. Sama se teď snažím nebrat prášky, dokonce ani na bolest hlavy, dokud to není nezbytně nutné.

Používáte na bolest hlavy nějakou přírodní medicínu?
Vždycky se sama sebe ptám: "Pila jsem dost vody?" Dehydratace je příčinou většiny bolestí hlavy. A zamyslím se, zda nejsem napjatá: "Nemám náhodou napnutý krk?" Pokud ano, zajdu si na masáž.

Jste veganka - znamená to, že máte ideální jídelníček?
Panebože, v žádném případě ne. A v žádném případě nevěřím v hladovění. Věřím v zdravou a vyváženou stravu - a vyváženost mysli i těla. Myslím si, že spousta lidí je posedlá hubnutím, ale co je to oproti tomu být zdravý? Být zdravý znamená cvičit a jíst zdravě, ale hlavně se nestresovat.

Máte nějaký oblíbený trik, jak se zkrášlit?
Zkoušela jsem něco, co mi doporučila vizážistka: vezměte jahodu, uřízněte stopku a pak si jahodou potřete obličej. Je to taková pěkná enzymová kůra a semínka jsou jako přírodní peeling.

Myslíte, že naše společnost klade příliš velký důraz na využívání syntetických prostředků pro dosažení mladšího vzhledu?
Zcela jistě. Myslím, že je nebezpečné, když lidé očekávají, že budou vypadat jinak, než je přirozené. Kdo se stará, jak vypadáte, když si život neužíváte?

Vy tedy plánujete stárnout s grácií?
Doufám, že nebudu mít potřebu vypadat jako někdo jiný, protože nikdo nakonec nevypadá mladší. Vypadáte prostě...divně. Ale kdo jsem, abych někomu radila, co má dělat? A kdo jsem, abych říkala, jak se budu cítit, až budu stárout? Ale díky seriálu Plastická chirurgie do sebe nechci nikdy dát říznout.

Kde a kdy se cítíte nejšťastnější?
Když jsem obklopena přáteli a rodinou. Například o prázdninách, když za mnou přijeli kamarádi, tak jsme seděli v jídelně, jedli, pili víno a povídali si. Také miluji výhled na západ slunce, i když to zní jako klišé. Ale ráda se nechám západem slunce překvapit, když to nejmíň čekám.

Zdroj: Living.health.com.Linkuj!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář