Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kathy Reichs se setkala se svými fanoušky v Praze

Úvodní strana > Novinky > Novinky - říjen 2012

 

Kathy Reichs se setkala se svými fanoušky v Praze

22.10.2012 | by gilly8

 

kathy-reichs-01jpg.jpg

V pondělí 22.října 2012 proběhlo od 17. hodin setkání spisovatelky s Kathy Reichs se svými čtenáři a fanoušky v Americkém centru na Praze 1. Tedy událost, kterou jsem si nemohla nechat ujít:-). A protože ne každý z vás se mohl do Prahy dostat, tak jsem si vzala blok a propisku a pokusila se alespoň stručně zaznamenat témata hovoru.

Na besedě byla přítomná i Kristýna Kučerová, která je překladatelkou Kathyiných knih.

A jaké otázky a odpovědi na besedě zazněly? Berte je prosím s rezervou, jde o přepis mých stručných poznámek, které jsem si dělala během besedy. Otázky jsou psané v 1. osobě a odpovědi v 3. osobě.

 1. Otázka: „Zvládáte všechny své role – antropoložky, spisovatelky a producentky seriálu Bones – udržet v rovnováze? Respektive inklinujete k nějaké z nich?“
  Odpověď: Je to hlavně o organizaci času. Kathy se snaží efektivně využívat každou minutu. V letadle cestuje s knihami a čte a když nedělá na případech, tak celý den píše až do noci.
 2. Otázka: „Zvládáte psát i na cestách?“
  Odpověď: Ne, na psaní se Kathy musí plně koncentrovat. Doma si nezapíná ani rádio, aby ji nerozptylovalo. Snaží se psát pravidelně a je pro ní důležité, aby ji nic nevyrušovalo.
 3. Otázka: „Podíváte se někdy do cizích překladů svých knih? Viděla jste někdy české verze svých knih?“
  Odpověď: Kathy občas nahlédne do francouzských verzí svých knih. Francouzsky umí plynně, tak jen pro zajímavost kontroluje kvalitu překladu. U ostatních jazykových mutací se dívá jen na obálky knih. A vždycky jí vstávají hrůzou vlasy na hlavě, když vidí své „strašné“ fotky na přebalu:-).
 4. kathy-reichs-02jpg.jpg
 5. Otázka: „Kde se vzal nápad psát knihy pro teenagery?“ (pozn.: Kathy začala psát sérii o 14leté Tory Brennanové, neteři Temperance Brennanové)
  Odpověď: Na nápad ji přivedl její syn Brendan (právník, 33 let), který je spoluautorem Kathyiných knih pro mládež. Cílem bylo zaměřit se na ty, co třeba sledují seriál Bones, ale jsou ještě moc mladí na to, aby četli knihy o Temperance Brennanové, která je ve věku jejich rodičů.
 6. Otázka: „Jak jde dohromady nadpřirozeno v knihách o Tory a vaše duše vědkyně? Máte pro nadpřirozeno slabost?“ (pozn.: Tory a její parta získá nadpřirozené schopnosti vyvolané změnou DNA poté, co je vystavena experimentálnímu zmutovanému viru, přenášeném psy.)
  Odpověď: Co se zápletky týká, tak jsou knihy o Tory stejně komplexní jako knihy o Temperance. I nadpřirozeno v této knize má původ ve vědě. Virus, který Tory pozmění DNA je psí parvovirus, který existuje. V knize ale zmutuje a Tory a její kamarádi se jím nakazí. Následkem toho získají všichni speciální schopnosti, jako extrémně zostřené smysly a rychlejší reflexy.
 7. Otázka: „Jaké to je – pracovat se svým synem?“
  Odpověď: Kathy v tom nevidí problém. Každý z nich je silnější v jiné oblasti. Brendanovi jdou zápletky, dialogy a rozumí moderním technologiím a sociálním médiím. Kathy je zase pevná ve vědě.
 8. Otázka: „Máte vůbec čas na čtení knih?“
  Odpověď: Ano, Kathy čte ráda. Je to důležité i pro její práci. Má ráda romány s kriminální zápletkou od Iana Rankina nebo Val McDermidové nebo temnější věci např. od Dennise Lehana (pozn. Lehane je autorem např. knihy Shutter island, která byla zfilmována s Leonardem DiCapriem v hlavní roli). Čas si ale udělá i na humorné knihy od Douglase Adamse (Stopařův průvodce po galaxii) nebo Terryho Pratchetta.
 9. Otázka: „Co vás napadne, když se řekne Temperance Brennanová?“
  Odpověď: Temperance je chytrá žena, knižní postava je na Kathy založená – tedy z profesní stránky. Temperance(televizní i knižní) se více účastní vlastního vyšetřování než Kathy v reálném životě. S knižní Temperance sdílejí podobný smysl pro humor. Kathy své postavě přiřkla ale také několik problematických věcí, které jsou čistou fikcí bez vazby na realitu. Jde například o Tempin vztah k alkoholu nebo rozpadlé manželství.
 10. Otázka: „Měnila byste někdy s televizní verzí Temperance, která je mladší než vy?“
  Odpověď: Ne. Kathy to vnímá tak, že s mladší verzí Temperance sdílí plno zážitků a zkušeností.
 11. kathy-reichs-03.pg.jpg
 12. Otázka: „Jak si vykládáte úspěch seriálu Sběratelé kostí?“
  Odpověď: Kathy to s nadsázkou komentovala tak, že její knihy se prodávají po celém světě, mají globální dopad a nejde před nimi utéct. Takže následný úspěch seriálu je logický. Vážně pak mínila to, že úspěch seriálu vidí v tom, že jsou v něm postavy, o které se divák stará a rád sleduje jejich vývoj. I když je prý stále těžší přicházet s novými náměty na hlavní zápletky (ve smyslu případů).
 13. Otázka: „Jak dlouho tohle může ještě vydržet?“ (myšleno - jak dlouho může seriál ještě trvat?)
  Odpověď: To záleží hlavně na Davidovi a Emily a jejich chuti v seriálu pokračovat.
 14. Otázka: „Jak moc má blízko děj seriálu k realitě?“
  Odpověď: Vědecké pozadí je vždy pravdivé. Co je fikce, jsou různé náhody, díky kterým tým přijde na rozřešení případu. Věci, které občas zjistí např. Hodgins, se v reálu nestávají. Kathy pak doplnila historku, jak byla u natáčení pilotního dílu Lady in the Lake, kde maskéři vyrobili tělo ženy, kterou po 20 letech vytáhnou z vody. Maskéři si dali na tělo opravdu záležet a udělali mu nechutné vnitřnosti vylézající z útrob. A pak přišla na plac Kathy a řekla jen: „Ne, takhle ne.“ A maskéři byli zdrcení, protože s tělem strávili spoustu času:-).
 15. Otázka: „Jakou přesně zastáváte roli u seriálu 'Sběratelé kostí'?“
  Odpověď: Kathy je jedním z producentů seriálu. Je také poradkyně ve vědecké oblasti. Čte všechny scénáře, objevila se v jednom díle 2. série, napsala scénář k jednomu z dílů 5. série a na další scénář se chystá, ale ještě nemá vymyšlenou zápletku. Psaní scénářů je na rozdíl od knih složitější, protože její knihy prochází následně jen rychlou a drobnou revizí, kdežto scénáře posuzuje mnohem více lidí po mnohem delší dobu a nakonec z původní zápletky zbudou jen střípky.
 16. Otázka: „V Americe vám nedávno vyšla nová kniha o temperance Brennanové – ‚Bones are forever‘. Můžete nám k ní říci něco bližšího?“
  Odpověď: Temperance se v této knize dostává do odlehlé oblasti na severu Kanady, kde se zaplétá do světa těžby diamantů. V ČR kniha vyjde v létě 2014.
 17. kathy-reichs-04.pg.jpg
 18. Otázka: „Kdyby se měly zfilmovat knižní příběhy Temperance Brennanové, tak kdo by hrál roli detektiva Ryana?“
  Odpověď: Kathy vzpomíná, že na stejnou otázku se jí zeptala jedna novinářka hned po začátku natáčení seriálu Sběratelé kostí. Kathy tehdy odpověděla, že Rex Harrison. Jenže se spletla a původně myslela Harrisona Forda (Rex Harrison byl v té době již mnoho let mrtvý).
 19. Otázka: „Jaký je rozdíl mezi laboratoří televizní Temperance a vaší skutečnou laboratoří?“
  Odpověď: Rozdíl je značný. Tempina laboratoř je velmi bohatá a plná moderních technologií. Kathy má ve své laboratoři akorát tak skříň, pár polic, mikroskop a radiograf. Kathy nemá svůj vlastní tým jako temperance. Když ale Kathy potřebuje pomoc, tak v jiných odděleních pracuje mnoho specialistů, se kterými může případy konzultovat. A co se týká 'Angelátoru', tak ten samozřejmě nemá, ani ho nikdy neviděla – ale prý skutečně existuje.
 20. Otázka: „Ovlivňuje seriál zpětně vaše knihy?“
  Odpověď: Ne. Televizní a knižní Temperance jsou zcela jiné postavy a Kathy chce, aby to tak zůstalo.
 21. Otázka: „Zůstávají ve vás některé vaše případy? Nemůžete na některé zapomenout?“
  Odpověď: Ano, Kathy nedávají spát dlouhodobě nevyřešené případy. Nejvíce se jí dotýkají případy dětí, jejichž ostatky nikdo nebyl schopen roky identifikovat.
 22. Otázka: „Dnes si své případy sama vybíráte. Na čem jste pracovala v poslední době?“
  Odpověď: Kathy uvedla případ, který byl ve Spojených státech velmi medializovaný. Zmizelo 2leté dítě a jeho matka se po jeho zmizení chovala velmi podivně – popíjela, chodila z párty na párty a zmizení nenahlásila. Následně se našla kostra zmizelé holčičky. Média matku obviňovala z vraždy, aniž by existovaly reálné důkazy. A to je přesně to, co se podle Kathy nemá dít. Takže si tento případ vyžádala, aby se zajistil spravedlivý průběh procesu. (pozn.: zjistila jsem, že šlo podle všeho o případ Caylee Anthonyové. Její matku nakonec zprostili obvinění z vraždy.)
 23. kathy-reichs-05.pg.jpg
 24. Otázka: „zdá se vám někdy o Temperance Brennanové?“
  Odpověď: Kathy prý ve spánku „přemýšlí“ o ději svých knih. Něco z toho si pak ráno pamatuje a zapíše si to a něco bohužel zapomene.
 25. Otázka: „Je něco, na co se vás nikdo ještě nezeptal, a na co byste si přála odpovědět?“
  Odpověď: Kathy řekla, že tuhle otázku jí ještě nikdo nepoložil a pak zažertovala, že se jí třeba ještě nikdy nikdo nezeptal, zda by nechtěla přijmout darem zbrusu nový Mercedes.


Následně po ukončení besedy Kathy Reichs podepisovala knihy všem fanouškům, kteří o to měli zájem. Já si odnesla podpis Kathyiny prvotiny „Přijdu tě zabít“. 

Co lze říci na závěr? Jednoznačně to, že Kathy Reichs má velmi (rozto)milé vystupování a nechybí jí smysl pro humor. A také moc jí to slušelo:-). Potkat ji na ulici, tak nevěřím, že je ročník 1950!

A pro ty, co to v pondělí nestíhali, ještě připomínám, že ve středu 24.10.2012 bude mít Kathy Reichs autogramiádu v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.


Valid XHTML 1.0 Transitional Přidat.eu záložku
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your gilly8bones.estranky.cz

(LatonyaInvaf, 26. 3. 2018 14:25)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

:(

(MauMau, 24. 10. 2012 20:40)

Tak dneska bych se nejraději propadla do země. Protože jsem toho 22. byla v práci a jediný volný den sem měla dneska po noční tak jsem měla v plánu jít do toho Luxoru. Jenže já blbec sem to zaspala :( Doufám že Kathy ještě někdy do Prahy dorazí.

Re: :(

(gilly8, 24. 10. 2012 22:06)

Jéé, to je škoda... Já do Luxoru nakonec dorazila, i když jsem původně myslela, že to nebudu stíhat. Připravuju teď stručný přepis toho, jak to probíhalo a na jaké otázky Kathy odpovídala. Zda Kathy ještě někdy přijede, toť otázka. Nechci sýčkovat...;-)

:-)

(Anne, 24. 10. 2012 10:46)

díky moc za super článek. jelikož mám Prahu podstatně dost z ruky, tak jsem ráda, že jsi ho takto "zprostředkovala". a taky gratuluji k podpisu, to se pak knížka čte úplně jinak ;)

...

(valleria, 23. 10. 2012 17:27)

jestli jsi seděla v první řadě, tak jsme možná seděly vedle sebe, vedle mě totiž někdo seděl, kdo si dělal zápisky :D

Re: ...

(gilly8, 23. 10. 2012 19:03)

Byla jsem v 2.řadě vedle KayTee:-).

Re: Re: ...

(valleria, 23. 10. 2012 21:14)

Aha, tak nic :)

:)

(Bianka, 23. 10. 2012 20:45)

ďakujem za článok aspon vieme tí čo sme tam neboli ako to prebiehalo :)a gratulujem k podpisu :) aj vy ste sa jej niečo pýtali?ja kšby som mala amožnosť tak by som napr. chcela vedieť či má taký istý názor na psychológiu ao mala hlavne na začiatku televízna temperance :D

:-)

(KayTee, 23. 10. 2012 15:50)

Já u toho byla taky :-D